"Archeologiczna rekonstrukcja kithary koncertowej z VI-IV w. p.n.e." jest projektem mającym na celu zbadanie pełnego procesu wytwórczego kithary koncertowej. Jego celem jest uzyskanie danych, dotyczących czasu pracy, użytych narzędzi oraz wymaganych kwalifikacji i niezbędnych umiejętności wytwórcy. Projekt zakłada wykorzystanie jedynie tych surowców, narzędzi oraz technik, które były dostępne ówcześnie w antycznej Grecji. Prace rekonstrukcyjne oparte zostały na podstawie analizy wszystkich, dostępnych kategorii źródłowych, stworzonego modelu trójwymiarowego, badaniach statystycznych, w tym min. rozkład Gaussa oraz konsultacjach z lutnikiem.
Plik "Analiza statystyczna-arkusze" zawiera analizę 438 przedstawień kithary koncertowej umieszczonych na greckich naczyniach z okresu VI-IV w. p.n.e. Układ każdego arkusza jest identyczny i dzieli się na 6 segmentów. W pierwszych dwóch, znajdują się informacje dotyczące naczynia, takie jak: forma, styl, datowanie, pochodzenie oraz jego wymiary: obwód, obwód wylewu oraz stopy, a także wysokość. W trzecim segmencie umieszczone są dane dotyczące przedstawionego na naczyniu instrumentu: typ, forma, obecność elementów konstrukcyjnych. Kolejny segment, to dane metryczne odpowiadające przedstawionym postaciom na naczyniu. W piątym segmencie znajduje się opis przedstawienia, z podziałem na stronę A oraz B, a także uwagi dotyczące samej ikonografii. W ostatnim segmencie, znajdują się zdjęcia naczyń ukazujące kitharę koncertową. Część analizowanych przedstawień nie posiada danych w segmentach 4-6 ze względu na słabą jakość zdjęć, brak odpowiedniej formy instrumentu lub perspektywę przedstawienia, uniemożliwiającą uzyskanie wszystkich danych nt. kithary koncertowej.
Umieszczona dokumentacja fotograficzna dotyczy przeprowadzonego procesu wykonania pełnoprawnej kopii instrumentu przez J.T. Kubickiego. Zdjęcia zostały zgrupowane według następujących kategorii:
1) Prace przygotowawcze
2) Produkcja strun
3) Przygotowanie surowca
4) Pudło rezonansowe – wszystkie etapy prac dotyczące korpusu instrumentu
5) Górna część ramion
6) Mechanizm sprężynowy
7) Produkcja pinów
8) Przygotowanie poprzeczki
9) Impregnacja drewna
10) Łączenie ramion
11) Pozostałe
(2024-11-25)